Suplementy witaminowo-mineralne

Z badań naukowych wynika, że ponad 60% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dostaje suplementy diety, takie jak witaminy i/lub składniki mineralne. Powszechna dostępność suplementów diety oraz inwazyjna reklama powoduje stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych mimo ich wątpliwej skuteczności.

Dzieci, które jedzą codziennie owoce i warzywa, piją soki owocowe, dostarczają odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Podawanie dodatkowych źródeł tych składników w postaci suplementów diety grozi przedawkowaniem niektórych z nich. Nadmierne spożycie może mieć negatywne skutki i tak np. witamina C, która powszechnie uznana jest za nieszkodliwą, w dużych ilościach może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, również u dzieci. Niebezpieczne jest również przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zwłaszcza witaminy A, którą producenci często dodają do żywności. W preparatach witaminowo-mineralnych znajdują się czasem takie ilości składników odżywczych które pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania, dlatego należy uważnie czytać etykiety. Łatwo jest bowiem przedawkować niektóre z nich. Zwłaszcza preparaty dostępne w formie żelek, cukierków mogą one zachęcać do zjedzenia zbyt dużej ilości, co nie jest wskazane.

Prawidłowe żywienie powinno dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, a suplementy mogą stanowić jedynie uzupełnienie diety w sytuacjach, w których istnieje prawdopodobieństwo niedoborów (np. podczas choroby) – tylko po zaleceniu lekarza. Pamiętajmy, że witaminy i minerały najlepiej wchłaniają się ze źródeł naturalnych.

Opracowanie (na podstawie materiałów różnych):

Ewa Palka – Szkolny Lider Promocji Zdrowia