Dzień Głośnego Czytania

Dnia 14.11.2019 r. odbył się Dzień Głośnego Czytania w klasach I-II pod hasłem Mieć przyjaciół, to jakby widzieć cuda tam, gdzie nie dzieje się nic niezwykłego.

Zajęcia rozpoczęły się od rozpoznawania przedmiotów, zgromadzonych w „tajemniczym worku”. Po ustaleniu, że wszystkie te rzeczy można znaleźć w lesie, dzieci zastanawiały się, w jaki sposób się tam znalazły i wyjaśniały czy są pożyteczne i miłe dla mieszkańców lasu, czy szkodliwe. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania pt. „Latająca mysz”do  słów „...bo zaświtała jej pewna myśl.” Chętni uczniowie ułożyli z ruchomego alfabetu nazwy bohaterów, występujących w tekście oraz puzzle przedstawiające wybrane zwierzęta. W tym samym czasie nauczycielka z pozostałymi uczniami zbudowała norkę dla borsuka z elementów papierowych i roślinnych. Po przeczytaniu kolejnego fragmentu książki, dzieci wykonały z rolek papieru toaletowego postaci zwierzątek, występujących w tekście i umieściły je w norce. Po wykonanej pracy uczniowie posprzątali klasę, segregując odpady do odpowiednich pojemników.

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały „Dzienniczki czytania” wraz z nalepkami, które mają je motywować do codziennej lektury.

Mam nadzieję, że praca z opowiadaniem „Latająca mysz” zachęci dzieci do przeczytania całej książki „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” Renaty Piątkowskiej z serii „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Będzie także inspiracją do szukania ciekawej dziecięcej lektury.

Joanna Krzyżańska,
bibliotekarz