Projekt „Ein Europa- viele Gesichter”

W roku 2012 szkoła nasza została nagrodzona za projekt „Jugend in Aktion”. Wspólnie ze szkołą Giethorstschule z Bocholt (Niemcy) oraz z Progymnasium z Naujoji Akmene (Litwa) nagraliśmy audycję radiową, w której uczniowie stworzyli „Młodzieżowy parlament Europejski” i zajęli się tematami,  ważnymi dla młodzieży, a nie zauważanymi przez polityków.

W roku szkolnym 2012/13 wzięliśmy udział w projekcie „Europa steht Kopf” Ponownie nagraliśmy audycję radiową z naszymi partnerami z Niemiec i Litwy. Tym razem pracowaliśmy nad tematem „Inklusion in der Schule”. Poruszyliśmy problem przygotowania szkół masowych do kształcenia osób niepełnosprawnych.

Nasz projekt zdobył pierwsze miejsce (na około 4000 prac). Nagrodą był tygodniowy wyjazd studyjny do Münster. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Moskwa.

Rok szkolny 2013/14 przeznaczyliśmy na przygotowania do trójstronnego spotkania młodzieży na wyspie Usedom (Uznam). Uczniowie z naszej szkoły nawiązali bliższą znajomość z partnerami z Litwy, wymieniając się listami pisanymi w języku niemieckim. Strona niemiecka przygotowała warsztaty pod tytułem „Bürgerfunk“ Uczniowie z Bocholt mają do dyspozycji społeczną rozgłośnię radiową, dla której tworzą audycje. Uczniowie z Polski i Litwy uczyli się, jak nagrywać w plenerze, przeprowadzać wywiady, używać profesjonalnego sprzętu radiowego. Młodzież spędzała wiele czasu na wspólnych zajęciach i zabawach integracyjnych.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce archiwum.

W roku szkolnym 2015/16 wybraliśmy projekt „Ein Europa- viele Gesichter” Nagraliśmy z naszymi partnerami audycję radiową na temat  różnorodności kulturowej w Europie, podjęliśmy temat fali uchodźców. Mamy nadzieję, że również ten rok przyniesie nam zwycięstwo.

Mirosława Dziczkowska -
nauczycielka j. niemieckiego